Hírek

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 29.§-a értelmében a vízilétesítményekre, így a kutakra is vízjogi engedélyt kell kérni. Az engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítmények (fúrt kutak és ásott kutak is) bejelentésének határideje 2023. december 31-re módosult. Ennek alapján vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást kell kérelmezni a települési önkormányzat jegyzőjénél, ellenkező esetben ugyanis vízgazdálkodási bírság szabható ki a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (Vgtv.) 29. § (7) bekezdése alapján.
A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1 000 000 forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot.
A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996.(V.22.) Korm.rendelet 24.§ (1) bekezdése az alábbiak szerint rendelkezik:
„24. § (1) A települési önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges
a) olyan kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez, amely a következő feltételeket együttesen teljesíti:
aa) a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló kormányrendelet szerint kijelölt, kijelölés alatt álló, illetve előzetesen lehatárolt belső, külső és hidrogeológiai védőidom, védőterület, valamint karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele, érintése nélkül, és legfeljebb 500 m3/év vízigénybevétellel kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával üzemel,
ab) épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, és magánszemélyek részéről a házi ivóvízigény vagy a háztartási igények kielégítését szolgálja, és
ac) nem gazdasági célú vízigény;
b) az ab) pontban szereplő házi ivóvízigény kielégítését szolgáló kúthoz tartozó, víztisztítási feladatokat ellátó vízilétesítmény létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez;
c) az 500 m3/év mennyiséget meg nem haladó, kizárólag háztartási szennyvíz tisztítását (CE megfelelőségi jelöléssel rendelkező szennyvízkezelő berendezések kivételével) és a tisztított szennyvíz elszikkasztását szolgáló vízilétesítmény létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez.”
Fentiek alapján valamennyi újonnan létesített kutat engedélyezni szükséges és minden olyan kút fennmaradási engedély köteles, amely korábban engedély nélkül vagy a tervektől eltérő műszaki tartalommal épült meg.
Jegyzői hatáskörbe tehát azon kutak tartoznak, amelyek az alábbi feltételeknek megfelelnek:
- a kút helye nem érint vízbázisvédelmi védőterületet,
- a kút nem érint karszt- vagy rétegvizet
- 500 m3/év vízigénybevétel alatti és csak talajvizet vagy parti szűrésű vízkészletet használ,
- a kút épülettel rendelkező ingatlanon van vagy már bejelentették az építési szándékot az illetékes hatóságnak,
- magánszemély a tulajdonos (a kérelmező),
- a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja és
- a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.
Minden egyéb esetben a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hatáskörébe tartozik a vízjogi engedélyezési eljárás.
A fennmaradási engedély iránti kérelem tartalmi követelményei eltérnek az ásott és a fúrt kutak esetében.
A vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról szóló 41/2017. (XII.29.) BM rendelet 2. melléklete tartalmazza a helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó kutak vízjogi engedélyezéséhez szükséges dokumentáció tartalmát.
A jegyzői hatáskörbe tartozó ásott vagy vert kút esetében az engedélyezési eljárás során szakember nem szükséges.
A bejelentéshez szükséges formanyomtatvány kérhető a Kazincbarcikai Polgármesteri Hivatalban (3700 Kazincbarcika, Fő tér 4. szám) vagy letölthető a www.kazincbarcika.hu oldalon a Polgármesteri Hivatal Nyomtatványok menüpont alatt (vagy ide kattintva)
(A nyomtatványhoz fénykép csatolása szükséges a kútról, melyen látszik a kút anyaga és kialakítása, valamint a kút és környezete.)
Fúrt kút esetében szükséges a 41/2017. (XII.29.) BM rendelet 2. melléklet 7. pontja alapján a felszín alatti vízkészletekbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet (a továbbiakban: kútr.) 13. § (2) bekezdésének való megfelelés igazolása, amely a következő:
„13.§
2) Kút kivitelezését - beleértve annak felújítását, javítását és megszüntetését is -, a települési önkormányzat jegyzőjének hatáskörébe tartozó ásott vagy vert kút kivételével, az végezheti, akia) az Országos Képzési Jegyzék szerint vízkútfúró szakképesítést szerzett, vagy olyan szakirányú középfokú végzettséggel rendelkezik, amelyhez tartozó tantárgyi képzés és vizsga a kút kivitelezésének elméleti és gyakorlati szinten történő elsajátítását igazolja, valamint
b) a vízkutatási és vízfeltárási célból végzett fúrási, kútépítési, kúttisztítási, kútfelújítási, kútjavítási berendezésre vonatkozón a bányafelügyelet által kiadott, a bányafelügyelet műszaki-biztonsági előírásainak való megfelelést tanúsító igazolásával, vagy a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló miniszteri rendelet szerinti EK megfelelőségi nyilatkozattal rendelkezik.”
Az engedélyezési eljárás a Vgtv. 31.§ (2) bekezdés b) pontja alapján illetékmentes.